Dom w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wyróżnia się prostotą formy, funkcjonalnością i minimalizmem. Jednak mimo wszystko pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu są bardzo przytulne. Sprawdź jak urządzić dom w stylu skandynawskim.

Meble

Główną rolę w każdym domu odgrywają meble. To między innymi dzięki nim pomieszczenie nabiera takiego charakteru, jaki chcemy uzyskać. Czym wyróżniają się meble w stylu skandynawskim? Wykonane są zazwyczaj z drewna w połączeniu z bielą. Dla przykładu, bardzo popularnym skandynawskim meblem jest stolik kawowy z drewnianym blatem oraz pomalowanymi na biało nogami. W połączeniu z jasnymi ścianami i drewnianą podłogą, wszystkie elementy prezentują się niezwykle stylowo. Warto pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu nie znajdowało się zbyt dużo mebli, gdyż styl ten charakteryzuje się umiarem i prostotą. Jasne kolory, naturalne materiały i proste funkcjonalne meble to znak rozpoznawczy tego stylu. W salonie świetnie sprawdzi się także jasny - biały lub kremowy narożnik, a na nim poduszki w różnych odcieniach i materiałach.

Dodatki

W stylu skandynawskim ważnym elementem są różnego rodzaju dodatki. Powinny być jednak dobrze przemyślane i nie należy przesadzać z ich ilością. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju koce i poduszki, które sprawią, że pomieszczenie stanie się niezwykle przytulne. Bardzo ważne jest także oświetlenie, o naturalnej barwie światła. Lampy w stylu skandynawskim występując zazwyczaj w kolorze szarym, białym lub czarnym. Nie są zbyt wymyślne, a jednocześnie pasują do jasnego, klasycznego wnętrza. W stylu skandynawskim królują jasne kolory ścian. Warto je zatem w pewien sposób ozdobić. Świetnym rozwiązaniem będą obrazy. Powinny zawierać spokojne motywy, nawiązujące do natury bądź zwierząt. Najlepiej, aby były w stonowanych, pastelowych kolorach, które w połączeniu z bielą i drewnem wpasują się wręcz idealnie. Warto zaopatrzyć się w zawieszki do obrazów, aby w łatwy sposób móc zawiesić je na ścianie i uzyskać estetyczny efekt.

Ogród

Urządzając dom w stylu skandynawskim nie można zapomnieć o ogrodzie. Tutaj także warto zastosować charakterystyczne elementy tego stylu, dzięki czemu cały dom - zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz będzie spójny. Ogród w stylu skandynawskim charakteryzuje prostota i funkcjonalność. Rośliny w ogrodzie powinny być wybrane tak, aby odzwierciedlały naturalny krajobraz. Bez prostych linii i zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych. Meble ogrodowe powinny być proste, funkcjonalne i w neutralnych kolorach. Warto także wykorzystać klosze do lamp ogrodowych, które idealnie podświetlą ogród wieczorami i nadadzą mu niepowtarzalnego klimatu.