Inwestowanie w luksusowe nieruchomości - co warto wiedzieć?

Inwestowanie w luksusowe nieruchomości - co warto wiedzieć?

Nieruchomości od dawna uchodzą za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności - niezależnie od tego, czy zajmujesz się wynajmem krótkoterminowym, długoterminowym czy flipami. Jak przekonują eksperci, warto mieć w swoim portfolio również nieruchomości luksusowe. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w nieruchomości premium?

Co to są nieruchomości premium?

Przed inwestycją, w jakiekolwiek aktywo, warto dobrze zrozumieć dany rynek. Dotyczy to również nieruchomości premium, które często mylone są po prostu z drogimi apartamentami lub mieszkaniami. Jak jednak przekonują eksperci, to nie cena decyduje o tym, czy nieruchomość można zaliczyć do segmentu premium, czy też nie.

W dużym skrócie można określić, że nieruchomości z segmentu premium to te, które oferują coś więcej. Głównie dotyczy to wyjątkowej lokalizacji, sąsiedztwa lub dodatkowego wyposażenia, na które nie mogą liczyć posiadacze zwykłych nieruchomości. Do nieruchomości luksusowych zaliczamy także te z wyjątkową historią lub niecodziennym designem.

Ile kosztują luksusowe nieruchomości?

Trafne określenie ram cenowych nieruchomości premium jest bardzo trudne. Przyjmuje się, że minimalna wartość nie powinna być mniejsza niż około milion złotych - jednak wielu przedstawicieli tego rynku mogłoby się z tym szkodzić, wskazując wyższą cenę. Wiele tutaj zależy również od lokalizacji. Mieszkanie warte milion złotych w Warszawie nie będzie zapewne luksusowym. Jednak ta sama kwota wydana na dom na Mazurach może już kwalifikować go do kategorii nieruchomości premium.

Z drugiej strony, określenie maksymalnej ceny jest już całkowicie niemożliwe. Obserwując to, co dzieje się na rynku można określić to tylko mianem wielkiego szaleństwa. Najdroższe apartamenty w Polsce sprzedawane są za kilka milionów. Na świecie ceny dochodzą nawet do kilkuset. Wniosek jest jeden: za luksus trzeba płacić.

Jak inwestować w nieruchomości premium?

Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest czerpanie korzyści z wynajmu. Na rynku nieruchomości typu premium pojawia się coraz więcej klientów, którzy chętnie wydają swoje środki na wynajem luksusowych apartamentów. Znaczenie ma dla nich przede wszystkim lokalizacja, sąsiedztwo oraz standard wyposażenia takiego mieszkania. Zyski osiągane z tego tytułu mogą być bardzo wysokie.

Innym sposobem na lokowanie swoich oszczędności jest najem krótkoterminowy. Przy wysokim obłożeniu, jest on w stanie wygenerować większe przychody niż długoterminowy - a o to nie powinno być trudno w przypadku nieruchomości premium.