Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Wśród osób, które dopiero budują swój dom lub zmieniają wystrój panuje trend na aranżację wnętrza w stylu skandynawskim. Obejmuje ona kompromis pomiędzy nowoczesnością, a tradycją. Style przeplatają się i tworzą razem spójną całość, tworząc przytulne wnętrze z nutą współczesności. Co należy zrobić i jakie rozwiązania zastosować, by urządzić nasze cztery kąty właśnie w taki sposób? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy warto zamówić gotowy projekt domu?

Wiele osób, które decydują się na budowę lub remont domu staje przed trudnymi wyborami. Wiadomo, że jest to inwestycja, która często potrafi nas przerosnąć. Oczywiście to, jak ma wyglądać nasz dom możemy zaprojektować samodzielnie lub wybrać gotowe projekty domów nowoczesnych również w skandynawskim stylu. Współpraca z architektami wydaje nam się często wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić, ale pamiętajmy, że jeżeli nie posiadamy odpowiedniego budżetu, wcale nie musimy korzystać z gotowego całego projektu, ale wybrać go do jakiegoś etapu i resztą zająć się samodzielnie.

Wyposażenie kuchni w stylu skandynawskim

By dom wyglądał spójnie i została zachowana harmonia, wszystkie wnętrza muszą być stworzone w takim samym stylu. Skandynawska aranżacja kuchni opiera się na wygodzie oraz funkcjonalności. Jest to widoczne w każdym, najmniejszym szczególe. Całość zachowana jest w stonowanych kolorach, a także zostają wprowadzone praktyczne elementy (wygodnie ustawione meble, agregaty chłodnicze, drewniany stół oraz krzesła). W wielu kuchniach nie ma firan i zasłon, dzięki temu wnętrze rozświetla światło dzienne. Styl skandynawski obejmuje wiele odmian, więc na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Czy granit pasuje do skandynawskiego wystroju?

Wnętrze zaaranżowane w stylu skandynawskim wyróżnia przede wszystkim minimalizm, prostota i surowość. Pomieszczenia są chłodne i stonowane dlatego granit płomieniowany idealnie wpasowuje się w klimat takiego wnętrza. W pomieszczeniach ograniczona jest liczba dodatków oraz zbędnych przedmiotów, więc użycie takiego materiału będzie dominowało. Świetnym dodatkiem są również metalowe elementy oraz inne dodatki wykonane np. ze stali nierdzewnej, mogą to być wieszaki, półki, regały, rama do lustra. Pomysłów może być naprawdę wiele. Ważnym motywem skandynawskiego wystroju jest drewno oraz cegła, to one dominują w tym właśnie stylu. Warto zastosować jasne kolory, dzięki temu pomieszczenia będą wydawały się większe, a to właśnie o to chodzi w skandynawskim wystroju wnętrza.