Jak urządzić swoją kuchnię?

Jak urządzić swoją kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Jak ją urządzić, aby była nie tylko funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb, ale także urządzona stylowo? Sprawdź nasze porady.

Zacznij od projektu

Pierwszym krokiem urządzania kuchni powinien być projekt. Powinniśmy w nim uwzględnić przede wszystkim rozkład wszystkich sprzętów kuchennych oraz mebli. Najlepszym pomysłem będzie rozrysowanie całego pomieszczenia, wraz z wymiarami. Pamiętajmy, żeby zadbać o odpowiednią ilość szafek, które będą niezbędne do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, a także zastawy stołowej. Ważne jest również rozmieszczenie sprzętów kuchennych, aby codzienne gotowanie było komfortowe. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie projektowania przestrzeni kuchennej, czyli tzw. trójkącie roboczym. Określa on, w którym miejscu powinny znaleźć się trzy najczęściej używane urządzenia AGD - lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Jeśli nie do końca wiemy, jak prawidłowo zaprojektować funkcjonalną kuchnię, warto skorzystać z pomocy doświadczonych projektantów, którzy pomogą nam rozplanować położenie sprzętów oraz mebli kuchennych.

Praktyczne rozwiązania w kuchni

Istnieje wiele praktycznych rozwiązań, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na funkcjonalność. Jeśli dysponujemy dużym metrażem, warto zastanowić się nad wyspą kuchenną. To idealny sposób na wydzielenie dodatkowego blatu roboczego do przygotowywania posiłków. Wyspa kuchenna to także dodatkowe miejsce na przechowywanie. Wiele osób decyduje się na montaż kuchenki na wyspie kuchennej. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy w znajdujących się obok szafkach będą znajdowały się wszystkie akcesoria, które usprawnią gotowanie, jak różnego rodzaju łyżki, chochle, a nawet przyprawy. Gotowanie ułatwi także odpowiednia organizacja w szafkach kuchennych, a dokładniej różnego rodzaju przegródki. Pozwolą nam one utrzymać ład i porządek. Warto pomyśleć także o tak zwanych szafkach cargo, czyli montowanych w szafkach specjalnych stelaży i koszy, które uławiają dostęp do wszystkich przechowywanych produktów. Dzięki temu nie musimy schylać się i sięgać w głąb szafki, aby znaleźć konkretny produkt.

Stylowa kuchnia

Podczas projektowania kuchni, nie zapominajmy jak ważny jest także jej wygląd. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe. Bardzo ważny będzie zatem wybór blatu oraz frontów szafek. Obecnie w modzie są białe kuchnie wraz z drewnianym blatem. To ponadczasowe rozwiązanie, które będzie pasować do wielu wnętrz. Pamiętajmy o dekoracjach, które sprawią, że kuchnia będzie przytulna. Pomogą w tym między innymi firanki gotowe do kuchni, które ozdobią pomieszczenie, ale także zapewnią nam więcej prywatności. Na ścianach mogą zawisnąć obrazki, a na parapecie świetnie prezentować się będą świeże zioła lub kwiaty.