Jak zaktywizować seniorów?

Jak zaktywizować seniorów?

Przejście na emeryturę kojarzy się wielu osobom z oceanem wolnego czasu i nowych możliwości. W praktyce jednak okazuje się, że w przypadku niektórych seniorów towarzyszy im przede wszystkim marazm i nuda. Warto temu zaradzić -oto sprawdzone pomysły!

Tanie pielgrzymki dla bliskiego Ci seniora? Czemu nie!

Nadchodząca wiosna to doskonała okazja do tego, aby poszukać aktywności dla starszej osoby z Twojego otoczenia. Jeżeli np. chcesz sprawić przyjemność babci lub dziadkowi, dla których wiara jest cenną wartością - wówczas dobrą opcją będą np. tanie pielgrzymki. Takie wyjazdy pozwolą miło spędzić czas, a także poznać inne osoby w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. To ważne szczególnie w przypadku osób samotnych, które nie mają już obok siebie swojej drugiej połowy. Z pewnością znajdziesz zarówno jednodniowe pielgrzymki jak i dłuższe wyjazdy. Organizacją takich wypraw zajmują się kościoły, ale nie tylko. Wystarczy poszukać, a z pewnością uda Ci się znaleźć miejsce, które aranżują takie pielgrzymki.

Wiadomości z Jasła pozwolą trzymać rękę na pulsie!

Aby uchronić bliskiego Ci seniora przed nudą i poczuciem osamotnienia - warto zaopatrywać go w lokalne gazety, np. z wiadomości z Jasła. Dzięki temu śledzenie wydarzeń z bliskiej okolicy oraz wydarzeń kulturalnych będzie jak najbardziej realne! Coraz więcej placówek, w tym ośrodków kultury podejmuje się organizacji ciekawych atrakcji przeznaczonych właśnie dla seniorów. Począwszy od terapii zajęciowej, przez podstawowe zajęcia sportowe dostosowane do wieku i możliwości, aż po robótki ręczne czy szachy. Dzięki temu starsza osoba z Twojego otoczenia będzie miała możliwość wyjścia z domu i spędzenia czasu z innymi seniorami z okolicy. Kto wie, może będzie to początkiem nowej znajomości i przyjaźni?

Podaruj bliskiemu seniorowi swoją obecność

Powyższe propozycje oczywiście pozwolą wyrwać starszą osobę z jej jednostajnej codzienności. Powinno to być jednak dodatkiem - najważniejsza jest troska bliskich osób. Regularne odwiedziny i telefonowanie to tylko z pozoru drobne gesty, jednak w praktyce pozwolą one poczuć się starszej osobie o wiele lepiej. Otoczenie seniorów uwagą i troską z pewnością pomoże w poprawie jakości życia i czerpania satysfakcji z każdego kolejnego dnia. Raz na jakiś czas spotkanie z innymi starszymi osobami w klubie seniora czy podczas pielgrzymek będzie stanowiło rozrywkę i dobrze zainwestowany czas. Otwórz się na nowe możliwości i pomóż zaktywizować bliską Ci osobę w podeszłym wieku - z pewnością doceni Twoje starania!