Projekt ogrodu – jak wybrać?

Marzysz o pięknym ogrodzie, który stanie się prywatną przestrzenią relaksu po ciężkim dniu? W takim razie musisz odpowiednio dobrać projekt ogrodu. Jak to zrobić? Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Poniżej prezentujemy wskazówki, które sprawią, że dobierzesz projekt ogrodu do swoich potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Projekt gotowy czy stworzony od podstaw?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakiego ogrodu potrzebujemy. Na rynku architektury krajobrazu możemy z łatwością zakupić gotowe projekty ogrodów. Warszawa jest przykładem miasta, w którym funkcjonują renomowane biura projektowe, oferujące „gotowce”. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią wygodę. Jednak jeśli chcesz, aby Twój ogród był bardziej spersonalizowany, to warto stworzyć własny, indywidualny projekt. Prosząc architekta krajobrazu o wykonanie projektu od nowa, warto pamiętać o swoich potrzebach użytkowych i dekoracyjnych. Innego ogrodu będą potrzebować rodzice z dzieckiem a innego ogrodu starsze małżeństwo w wieku senioralnym. Kwestia dopasowania dotyczy również samej lokalizacji i wielkości. Każdy dysponuje innym czasem, tak więc warto przeanalizować konieczność przyszłej obsługi ogrodu.

Jaki ogród spełnia moje oczekiwania?

Jeśli nie znasz się na przydomowych ogrodach, nie krępuj się i skorzystaj jak najszybciej z porad fachowca. Bezpośrednia rozmowa pozwoli uzyskać kilka kluczowych informacji na temat czasu realizacji zlecenia czy potrzebnych nakładów finansowych. Fachowiec doradzi także, jak przygotować wskazówki dla architekta krajobrazu, tak aby wszystkie nasze potrzeby zostały uwzględnione w projekcie ogrodu. Zanim poprosisz o przygotowanie projektu, dobrze przemyśl własne potrzeby. Poprowadź wewnętrzny dialog na temat swoich oczekiwań wobec ogrodu. Zastanów się, czy w ogrodzie będziesz odpoczywać? Jeśli tak, to jakie elementy muszą się w nim znaleźć? Im odpowiesz na więcej pytań, tym projektant przygotuje lepszy projekt ogrodu. Pamiętaj, że ogród musi być dopasowany do charakteru domu. Jasło jest przykładem miasta, w którym można szukać ogrodowych inspiracji. Piękne aranżacje znajdziemy w ogrodzie jordanowskim, który jest położony blisko centrum miasta.

Podsumowanie

Chcąc cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogrodem, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jeśli masz zarysowany w głowie własny projekt, spróbuj go w pełni przekazać projektantowi. Dobre biuro architektoniczne zawsze dąży do spełnienia potrzeb klienta, aby końcowym uczuciem była satysfakcja.