Pupil w gospodarstwie rolnym – co warto wiedzieć?

Pupil w gospodarstwie rolnym – co warto wiedzieć?

Posiadanie kanapowego psa w domu to zupełnie inna sprawa, niż pies na farmie. Ten drugi przypadek wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania okolicy w celu zadbania o bezpieczeństwo pupila. O jakie elementy zdecydowanie należy się zatroszczyć i co jeszcze warto wiedzieć w tym zakresie? Podpowiadamy!

Zabezpieczenie psa przed bydłem

Jeśli prowadzisz własne gospodarstwo rolne i posiadasz psa, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotne jest zabezpieczenie pupila przed bydłem i innymi zwierzętami hodowlanymi. Psy to bowiem zwierzęta obdarzone niezwykle rozwiniętym zmysłem węchu. Ponadto są wyjątkowo ciekawskie i często reagują agresją na lęk. Zwierzęta hodowlane mogą wywołać w nich chęć konfrontacji lub po prostu pies zacznie zachowywać się wobec nich agresywnie, co niestety może nie skończyć się dla niego zbyt dobrze. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu są specjalne pastuchy dla psów, czyli nowoczesne ogrodzenia pod napięciem. Dzięki nim twój pupil będzie bezpieczny, a ogrodzenie w żaden sposób nie zagrozi jego zdrowiu czy życiu. Co ważne, instalacja tego typu pastucha to również skuteczna ochrona przed drapieżnikami (np. kunami czy lisami).

Odpowiednia tresura

Kolejna kwestia dotyczy odpowiedniego wytresowania twojego pupila. Jeśli włożysz w nią odpowiednią ilość czasu, chęci i zaangażowania, twój pies może okazać się doskonałym kompanem w codziennym prowadzeniu gospodarstwa! Niektóre rasy są bowiem pomocne np. w łapaniu szczurów i innych szkodników lub zaganianiu bydła do zagrody. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki potencjał i naturalne zdolności posiada twój pies. Możesz skonsultować tę kwestie z behawiorystą czy profesjonalnym trenerem, który pomoże ci nauczyć psa przydatnych na farmie trików i sztuczek. Sam przyznasz, że posiadanie takiego partnera byłoby czymś niezwykłym!

Przygotowanie przestrzeni

Ostatnią kwestią, na którą chcielibyśmy zwrócić twoją uwagę, jest przestrzeń całego gospodarstwa. Jeśli planujesz posiadać psa lub już jest on obecny na twojej farmie, powinieneś ją odpowiednio przygotować. Z pewnością wolisz, aby pies samodzielnie poruszał się po terenie gospodarstwa. Posiadając tak rozległy teren, nie ma w końcu sensu zamykać go w domu, podczas gdy ty będziesz spędzać długie godziny na polu. Nawet jeśli w twoim domu ciągle ktoś przebywa, pies będzie szczęśliwszy, jeśli będzie mógł spędzać większość dnia pośród pól i drzew. W tym celu warto wykonać specjalne okienko w drzwiach, przez które pies będzie mógł wchodzić do domu i wychodzić z niego zawsze wtedy, gdy będzie miał na to ochotę. Doskonałym materiałem do wykonania podobnego okienka są np. klasyczne progi drzwiowe.