Rynek biurowy w trzech największych miastach w Polsce

Rynek biurowy w trzech największych miastach w Polsce

Od wielu lat rynek biurowy nie zwalnia tempa. Cały czas inwestorzy, specjalizujący się w budynkach biurowych wznoszą obiekty. Powodem jest wciąż niesłabnący popyt. Duże miasta są miejscem nie tylko polskich, lecz także zagranicznych inwestycji i przedsięwzięć. Kapitał zagraniczny na tle wszystkich dużych miast jest największy w stolicy. We Wrocławiu i Krakowie powierzchnia biurowa zajmuje już ponad 1 milion m2. Więcej na temat charakterystyki rynku biurowego znajdziesz w poniższym artykule.

Warszawa

Stolica Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku wynajmu powierzchni biurowych. Jednak miasto to trochę zwolniło, przez drobne nasycenie najemców biur. Obecnie Warszawa dysponuje zasobami w postaci 5 milionów m2 powierzchni biurowej. Z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, zajmującej się badaniami i obsługą rynku nieruchomości wynika, że 2021 roku w Warszawie powierzchnia biurowa powiększyła się o 240 tys. m2. Jest to mniejszy wynik sprzed pandemii, jednak pomimo negatywnych skutków, wywołanych przez wirus covid-19 można mówić o dynamicznym rozwoju. W ostatnich latach powstało kilka nowoczesnych biurowców tj. Warsaw Unit, Skyliner czy Generation Park Y. Mogłoby się wydawać, że centrum stolicy jest już całe zagospodarowane. Nic bardziej mylnego! Inwestorzy znajdują jeszcze niezainwestowane działki blisko głównych arterii komunikacyjnych. Popularnymi lokalizacjami do inwestycji są także Mokotów i Wola. Obecnie lokale biurowe do wynajęcia trzeba zapłacić około 30 euro za m2.

Wrocław

Wrocław należy do grona miast, które już mogą się pochwalić pokonania granicy jednego miliona m2 powierzchni biurowych. W największym mieście województwa dolnośląskiego widać bezprecedensową hossę. Skutkiem jest powstanie małych dzielnic biznesowych, które sprzyjają procesowi przyciągania nowych zagranicznych inwestorów.

Gdzie można obecnie pozyskać nowoczesne biuro do wynajęcia? Wrocław oferuje nowoczesne powierzchnie w rejonie placu Nowy Targ czy Wrocław Business Garden.  Druga propozycja obejmuje aż 70 tys. m2. Aktualnie w procesie budowy są projekty, które zwiększą powierzchnię biurową we Wrocławiu o kolejne 200 tys. m2. Nowoczesny standard oferowany przez inwestorów sprawia, że za wynajem 1 m2 lokalu biurowego trzeba zapłacić około 70-80 zł.

Kraków

W stolicy województwa małopolskiego może zaoferować już łącznie 1,2 miliona m2 powierzchni biurowych. Ilość inwestycji sprzyja też rozwojowi sąsiednich miast.  To bardzo dobre wiadomości. Jasło jest przykładem miasta, które wykorzystuje potencjał dużego sąsiada, przyciągając również zagranicznych inwestorów.