Szczecin – czy warto tu rozpocząć działalność gospodarczą?

Szczecin – czy warto tu rozpocząć działalność gospodarczą?

Szczecin to miasto pobudzające wyobraźnię wielu przedsiębiorców – to duża aglomeracja strategicznie położona na mapie polski. Czy aby na pewno? Jakie są realia gospodarcze Szczecina i czy warto wynająć biuro w Szczecinie? Dziś bierzemy pod lupę szczeciński biznes. Jeżeli więc szukasz informacji na temat gospodarki Szczecina, to doskonale trafiłaś – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Szczecin – położenie na mapie Polski
  2. Gospodarcze szanse Szczecina
  3. Wynajem biur w Szczecinie

Szczecin – położenie na mapie Polski

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, Szczecin to jedno z tych miast, które pobudziły wyobraźnię niejednego przedsiębiorcy. Bliskość Morza Bałtyckiego i niemieckiej granicy, położenie nad Zalewem Szczecińskim, własny port i bogata aglomeracja – zalety położenia Szczecina można by wymieniać i wymieniać. Czy jednak miasto to dobrze wykorzystuje swoją szansę? Naszym zdaniem wykorzystuje ją (prawie) na tyle, na ile to możliwe! Niestety, położenie Szczecina na mapie Polski jest zarówno jego zaletą, jak i wadą. Miasto leży z dala od ważnych europejskich szlaków transportowych. Większość polsko-niemieckiego importu i eksportu odbywa się przez przejścia graniczne w środkowej i południowej części kraju. Tamtejsze szlaki komunikacyjne przebiegają przez największe polskie miasta, ale niestety omijają położony na uboczu Szczecin. Ze względu na gorsze skomunikowanie cierpi również szczeciński port, który co roku notuje gorsze wyniki od Gdyni czy Gdańska.

Gospodarcze szanse Szczecina

Czy oznacza to, że Szczecin jest skazany na gospodarczą porażkę? Zdecydowanie nie jest! Położenie na uboczu tej metropolii może być jej mocną stroną – Szczecin zdecydowanie jest mocnym graczem na lokalnym rynku, największym ośrodkiem miejskim w regionie. Szczecin dobrze realizuje się w branżach niszowych – doskonałym tego przykładem jest prężnie rozwijający się tutejszy przemysł stoczniowy. Nie mamy tu na myśli produkcji ogromnych masowców a niewielkich jednostek – konkretnie jachtów luksusowych. Zamówienia na szczecińskie jachty luksusowe płyną z całego świata. Kolejną niszą, w której dobrze odnalazł się tutejszy przemysł, jest OZE. Szczecin można śmiało określić jako jeden z głównych ośrodków produkujących elektrownie wiatrowe. To właśnie na Pomorzu i Pomorzu zachodnim mogliśmy podziwiać pierwsze tego typu elektrownie, a wiele spośród firm liczących się w tej branży, ma swoje siedziby właśnie w Szczecinie.

Wynajem biur w Szczecinie

Czy w Szczecinie warto szukać biura do wynajęcia? Szczecin w porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami jest pod tym względem stosunkowo niedrogi. Za metr kwadratowy taniego biura zapłacimy tutaj nawet już niespełna 50 złotych. Ceny za metr kwadratowy w nowoczesnych obiektach zaczynają się od około 80 złotych – to niedużo jak na miasto zamieszkiwane przez ponad 400 000 mieszkańców. Zapewne też z tego powodu, w ostatnim czasie obserwuje się tutaj coraz więcej biur firm zdalnie realizujących swe usługi. Przedsiębiorcy w ramach optymalizacji kosztów postanawiają przenieść swój główny ośrodek działalności właśnie tutaj, z wielu droższych miast.