Aranżacja przestrzeni w przedszkolu

Aranżacja przestrzeni w przedszkolu

Założenie przedszkola wiąże się ze spełnieniem szeregu przepisów i wymogów. Obejmują one również aranżację przestrzeni. W jaki sposób urządzić przedszkole, aby było zgodne z wymogami, a jednocześnie stało się przyjaznym miejscem dla dzieci? Dowiesz się w tym artykule!

Aranżacja przestrzeni zgodna z przepisami

Aranżacja przestrzeni w przedszkolu powinna być zaprojektowana zgodnie z wszelkimi wymogami i przepisami. Przede wszystkim, przedszkole powinno spełniać przepisy BHP, a także być dostosowane do zasad Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wszelkie meble znajdujące się w placówce, jak krzesła, stoliki, szafki, a nawet dywany powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Oznacza to, że zostały one wykonane zgodnie z wszelkimi wytycznymi i nie stwarzają zagrożenia dla dzieci, a także są dostosowane do ich wieku. Bez problemu znajdziemy różnego rodzaju firmy oferujące wyposażenie do przedszkoli, w tym meble, zabawki i inne elementy wyposażenia wnętrza.

Najważniejsze elementy wyposażenia

Podczas aranżacji przestrzeni w przedszkolu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, bardzo ważna jest podłoga, a konkretniej jej rodzaj. Wykładzina do przedszkola powinna być antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu czystości. Dodatkowo, wybór kolorów i wzorów jest ogromny, dzięki czemu z powodzeniem stworzymy bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń dla dzieci. Równie istotna jest odpowiednia ilość mebli do przechowywania zabawek czy książek. Bardzo ważne jest również odpowiednie wyposażenie szatni, gdzie powinny znajdować się wieszaki na kurtki oraz półki na buty. Jeśli na sali znajdują się kaloryfery, niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Powinny być osłonięte, aby nie stwarzały zagrożenia podczas zabaw dzieci.

Nowoczesne przedszkole

Sala w przedszkolu powinna być urządzona w sposób bezpieczny, zgodnie z wszelkimi wymogami. Bardzo ważne jest jednak, aby sale były również atrakcyjne dla dzieci. Warto zatem zaprojektować kolorową przestrzeń, która od progu będzie zachęcać dzieci do wejścia. Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju dywany w ciekawe wzory, kolorowe ściany czy klocki przestrzenne. Świetnie sprawdzą się również baseny z piłeczkami, tunele, namioty, zabawkowe kuchenki czy interaktywna podłoga do zajęć ruchowych. Warto również wyposażyć salę w różnego rodzaju pudełka do przechowywania takich zabawek, jak lalki, klocki, samochody czy piłki. Dzięki temu na sali będzie panował porządek, co umożliwi dzieciom bezpieczną zabawę.